طرز تهیه حلوا گردویی تبریز
حلوا گردویی چیست؟ و چگونه پخته می شود

حلوا گردویی از جمله قدیمی ترین سوغات تبریز است.حلواگردویی ترکیبی از گردوی اعلاء آذرشهر و دوشاب مراغه است که با ترکیب هم طعم لذیذ را به وجود می آورد.حلواگردویی همراه با نان یک صبحانه مفصل و عالی را به وجود می آورد که می تواند بخشی از انرژی مورد نیاز بدن در طول روز را تامین نماید.با حلوا گردویی طعمی از گذشته را با خود به ارمغان ببرید.

در تهیه حلوای گردو از شیره انگور یا همان دوشاب، شکر، گلوکز و مغز گردو استفاده می‌شود. حلوا گردویی ممتاز از 60% گردوی سفید با عصاره شیره های کشمش و انگور و افزودنی های مجاز خوراکی از جمله وانیل و زنجبیل در تولید این محصول استفاده می شود. همانطور که گردو منبعی عالی از انرژِی است که مواد مغذی، مواد معدنی، آنتی اکسیدان و و یتامین‌های پرفایده بسیاری در خود دارد می تواند یک مکمل غذایی مفید برای هر فرد باشد. در فرآیند تولید حلوا هیچ گونه فرآیند شیمیایی صورت نمی گیرد و ترکیبات فقط تغییر شکل فیزیکی می دهند. اکثر پزشکان مصرف حلوا گردویی را به میزان لازم برای بدن مفید می دانند چرا که در تولید حلوا از گردو استفاده می شود.
مواد لازم برای حلوای گردویی

دوشاب، گردو

طرز تهیه حلوای گردویی

برای عمل آوری حلوای گردویی ابتدا شیره انگور، شکر و گلوکز را در داخل دیگ مسی ریخته و به آن حرارت می‌دهند تا به حالت جوش درآید. پس از جوش آمدن حرارت را کم می‌کنند تا به آن جوشانده چوبک را نیز اضافه کنند. مایع غلیط به دست آمده را دوباره با استفاده از دستگاه خاصی به مدت دو تا سه ساعت به‌طور کامل مخلوط می‌کنند (این عمل برای کم شدن شدت چسبندگی به دندان‌ها انجام می‌شود که اصطلاحاً سفیدکردن می‌گویند چون رنگ آن به صورت بارزی روشن‌تر می‌شود، لازم به توضیح است که این کار در مورد تافی‌های مختلف هم انجام می‌گیرد). بعد از این عمل مایع به دست آمده سفت می‌شود اما از شدت جسبندگی آن به دندان‌ها بشدت کاسته می‌شود. با مخلوط کردن مایع (حلوا) سفت شده و سفید شده با مغز گردو خرده شده «حلوای گردویی» آماده مصرف می‌شود.